Stackpole Electronics Inc CSR0603FKR300 In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.9 812 ratings
CSR0603FKR300 main image
Model Number
CSR0603FKR300
Datasheet
CSR0603FKR300 PDF
Description
RES 0.3 OHM 1% 1/8W 0603
In Stock : 18625
Select packaging:
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Packaging
Cut Tape
Resistance
300 mOhms
Tolerance
±1%
Power (Watts)
0.125W, 1/8W
Temperature Coefficient
±300ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)