Stackpole Electronics Inc CSR0603FK40L0 (1000 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.6 887 ratings
CSR0603FK40L0 main image
Model Number
CSR0603FK40L0
Datasheet
CSR0603FK40L0 PDF
Description
RES 0.04 OHM 1% 1/8W 0603
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Packaging
Tape & Reel
Resistance
40 mOhms
Tolerance
±1%
Power (Watts)
0.125W, 1/8W
Temperature Coefficient
±300ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)