Stackpole Electronics Inc CSR0603FK20L0 In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.6 619 ratings
CSR0603FK20L0 main image
Model Number
CSR0603FK20L0
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Datasheet
CSR0603FK20L0 PDF
Description
RES 0.02 OHM 1% 1/8W 0603
In Stock : 3281
Select packaging:
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Series
CSR
Packaging
Cut Tape
Product Status
Active
Resistance
20 mOhms
Tolerance
±1%
Power (Watts)
0.125W, 1/8W
Composition
Thick Film
Features
Current Sense
Temperature Coefficient
±300ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package
0603
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)