Stackpole Electronics Inc CSR0402JTR470 (10000 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.6 686 ratings
CSR0402JTR470 main image
Model Number
CSR0402JTR470
Datasheet
CSR0402JTR470 PDF
Description
RES 0.47 OHM 5% 1/8W 0402
Resistance
470 mOhms
Tolerance
±5%
Power (Watts)
0.125W, 1/8W
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)
0.017" (0.43mm)