Stackpole Electronics Inc CSR0402FKR680 (1000 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.9 623 ratings
CSR0402FKR680 main image
Model Number
CSR0402FKR680
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Datasheet
CSR0402FKR680 PDF
Description
RES 0.68 OHM 1% 1/8W 0402
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Series
CSR
Packaging
Tape & Reel
Product Status
Active
Resistance
680 mOhms
Tolerance
±1%
Power (Watts)
0.125W, 1/8W
Composition
Thick Film
Features
Current Sense
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package
0402
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)
0.017" (0.43mm)