Stackpole Electronics Inc CSNL1206JT40L0 (4000 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.9 628 ratings
CSNL1206JT40L0 main image
Model Number
CSNL1206JT40L0
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Datasheet
CSNL1206JT40L0 PDF
Description
RES 0.04 OHM 5% 1W 1206
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Series
CSNL
Packaging
Tape & Reel
Product Status
Active
Resistance
40 mOhms
Tolerance
±5%
Power (Watts)
1W
Composition
Metal Element
Features
Current Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 170°C
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package
1206
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)
0.035" (0.90mm)