Stackpole Electronics Inc CSM0603FT10L0 In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.9 681 ratings
CSM0603FT10L0 main image
Model Number
CSM0603FT10L0
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Datasheet
CSM0603FT10L0 PDF
Description
RES 0.01 OHM 1% 1/3W 0603
In Stock : 16259
Select packaging:
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Series
CSM
Packaging
Cut Tape
Product Status
Active
Resistance
10 mOhms
Tolerance
±1%
Power (Watts)
0.333W, 1/3W
Composition
Metal Element
Features
Current Sense
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package
0603
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)