Stackpole Electronics Inc CFM1JT750R Bulk sales (1 piece or more)
4.9 847 ratings
CFM1JT750R main image
Model Number
CFM1JT750R
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Datasheet
CFM1JT750R PDF
Description
RES 750 OHM 5% 1W AXIAL
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Series
CFM
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Resistance
750 Ohms
Tolerance
±5%
Power (Watts)
1W
Composition
Carbon Film
Features
Flame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient
0/ -400ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
Axial
Supplier Device Package
Axial
Size / Dimension
0.138" Dia x 0.354" L (3.50mm x 9.00mm)