Stackpole Electronics Inc CFM12JB5R60 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 873 ratings
CFM12JB5R60 main image
Model Number
CFM12JB5R60
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Datasheet
CFM12JB5R60 PDF
Description
RES 5.6 OHM 5% 1/2W AXIAL
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Series
CFM
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Resistance
5.6 Ohms
Tolerance
±5%
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Composition
Carbon Film
Features
Flame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient
±400ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
Axial
Supplier Device Package
Axial
Size / Dimension
0.091" Dia x 0.236" L (2.30mm x 6.00mm)