Stackpole Electronics Inc CFM12GT270R (1 Tape & Reel)
4.6 837 ratings
CFM12GT270R main image
Model Number
CFM12GT270R
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Datasheet
CFM12GT270R PDF
Description
RES 270 OHM 2% 1/2W AXIAL
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Series
CFM
Packaging
Tape & Reel
Product Status
Active
Resistance
270 Ohms
Tolerance
±2%
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Composition
Carbon Film
Features
Flame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient
0/ -400ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
Axial
Supplier Device Package
Axial
Size / Dimension
0.091" Dia x 0.236" L (2.30mm x 6.00mm)