Stackpole Electronics Inc CF12JT6R20 (5000 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.9 762 ratings
CF12JT6R20 main image
Model Number
CF12JT6R20
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Datasheet
CF12JT6R20 PDF
Description
RES 6.2 OHM 5% 1/2W AXIAL
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Series
CF
Packaging
Tape & Reel
Product Status
Active
Resistance
6.2 Ohms
Tolerance
±5%
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Composition
Carbon Film
Features
Flame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient
±400ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
Axial
Supplier Device Package
Axial
Size / Dimension
0.106" Dia x 0.335" L (2.70mm x 8.50mm)