Stackpole Electronics Inc CB5JBR500 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 654 ratings
CB5JBR500 main image
Model Number
CB5JBR500
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Datasheet
CB5JBR500 PDF
Description
RES 0.5 OHM 5% 5W AXIAL
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Series
CB
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Resistance
500 mOhms
Tolerance
±5%
Power (Watts)
5W
Composition
Wirewound
Features
Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient
±500ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 275°C
Package / Case
Axial
Supplier Device Package
Axial
Size / Dimension
0.866" L x 0.374" W (22.00mm x 9.50mm)
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)