Stackpole Electronics Inc CB5JB8R20 (3000 per Tray Full Tray)
4.9 615 ratings
CB5JB8R20 main image
Model Number
CB5JB8R20
Datasheet
CB5JB8R20 PDF
Description
RES 8.2 OHM 5% 5W AXIAL
Resistance
8.2 Ohms
Tolerance
±5%
Power (Watts)
5W
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 275°C
Size / Dimension
0.374" Square x 0.866" L (9.50mm x 22.00mm)