Stackpole Electronics Inc CB5JB40R0 (1 Tray)
4.9 723 ratings
CB5JB40R0 main image
Model Number
CB5JB40R0
Datasheet
CB5JB40R0 PDF
Description
RES 40 OHM 5% 5W AXIAL
Resistance
40 Ohms
Tolerance
±5%
Power (Watts)
5W
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 275°C
Size / Dimension
0.374" Square x 0.866" L (9.50mm x 22.00mm)