Stackpole Electronics Inc CB5JB2R70 (3000 per Tray Full Tray)
4.9 678 ratings
CB5JB2R70 main image
Model Number
CB5JB2R70
Datasheet
CB5JB2R70 PDF
Description
RES 2.7 OHM 5% 5W AXIAL
Resistance
2.7 Ohms
Tolerance
±5%
Power (Watts)
5W
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 275°C
Size / Dimension
0.374" Square x 0.866" L (9.50mm x 22.00mm)