Stackpole Electronics Inc CB5JB15R0 (1 Tray)
4.8 725 ratings
CB5JB15R0 main image
Model Number
CB5JB15R0
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Datasheet
CB5JB15R0 PDF
Description
RES 15 OHM 5% 5W AXIAL
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Series
CB
Packaging
Tray
Product Status
Active
Resistance
15 Ohms
Tolerance
±5%
Power (Watts)
5W
Composition
Wirewound
Features
Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 275°C
Package / Case
Axial
Supplier Device Package
Axial
Size / Dimension
0.374" Square x 0.866" L (9.50mm x 22.00mm)