Stackpole Electronics Inc CB3JB56R0 Bulk sales (1 piece or more)
4.6 770 ratings
CB3JB56R0 main image
Model Number
CB3JB56R0
Datasheet
CB3JB56R0 PDF
Description
RES 56 OHM 5% 3W AXIAL
Resistance
56 Ohms
Tolerance
±5%
Power (Watts)
3W
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 275°C
Size / Dimension
0.315" Square x 0.866" L (8.00mm x 22.00mm)