Stackpole Electronics Inc CB15JBR560 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 753 ratings
CB15JBR560 main image
Model Number
CB15JBR560
Datasheet
CB15JBR560 PDF
Description
RES 0.56 OHM 5% 15W AXIAL
Resistance
560 mOhms
Tolerance
±5%
Power (Watts)
15W
Temperature Coefficient
±800ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 275°C
Size / Dimension
0.512" Square x 1.890" L (13.00mm x 48.00mm)