Stackpole Electronics Inc CB15JB27R0 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 776 ratings
CB15JB27R0 main image
Model Number
CB15JB27R0
Datasheet
CB15JB27R0 PDF
Description
RES 27 OHM 5% 15W AXIAL
Resistance
27 Ohms
Tolerance
±5%
Power (Watts)
15W
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 275°C
Size / Dimension
0.512" Square x 1.890" L (13.00mm x 48.00mm)