Stackpole Electronics Inc CB15JB160R Bulk sales (1 piece or more)
4.9 745 ratings
CB15JB160R main image
Model Number
CB15JB160R
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Datasheet
CB15JB160R PDF
Description
RES 160 OHM 5% 15W AXIAL
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Series
CB
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Resistance
160 Ohms
Tolerance
±5%
Power (Watts)
15W
Composition
Wirewound
Features
Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 275°C
Package / Case
Axial
Supplier Device Package
Axial
Size / Dimension
0.512" Square x 1.890" L (13.00mm x 48.00mm)