Stackpole Electronics Inc CB10KB250R Bulk sales (1 piece or more)
4.9 644 ratings
CB10KB250R main image
Model Number
CB10KB250R
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Datasheet
CB10KB250R PDF
Description
RES 250 OHM 10% 10W AXIAL
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Series
CB
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Resistance
250 Ohms
Tolerance
±10%
Power (Watts)
10W
Composition
Wirewound
Features
Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 275°C
Package / Case
Axial
Supplier Device Package
Axial
Size / Dimension
1.890" L x 0.374" W (48.00mm x 9.50mm)
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)