Stackpole Electronics Inc CB10JB1R60 Bulk sales (1 piece or more)
4.7 650 ratings
CB10JB1R60 main image
Model Number
CB10JB1R60
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Datasheet
CB10JB1R60 PDF
Description
RES 1.6 OHM 5% 10W AXIAL
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Series
CB
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Resistance
1.6 Ohms
Tolerance
±5%
Power (Watts)
10W
Composition
Wirewound
Features
Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient
±500ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 275°C
Package / Case
Axial
Supplier Device Package
Axial
Size / Dimension
0.374" Square x 1.890" L (9.50mm x 48.00mm)