Stackpole Electronics Inc ASR1JB56K0 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 896 ratings
ASR1JB56K0 main image
Model Number
ASR1JB56K0
Datasheet
ASR1JB56K0 PDF
Description
RES 56K OHM 5% 1W AXIAL
Resistance
56 kOhms
Tolerance
±5%
Power (Watts)
1W
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.197" Dia x 0.591" L (5.00mm x 15.00mm)