Solid State Inc. BZY93C7V5R (1 Box)
4.8 743 ratings
BZY93C7V5R main image
Model Number
BZY93C7V5R
Manufacturer
Solid State Inc.
Datasheet
BZY93C7V5R PDF
Description
DO4 20 WATT ZENER DIODES
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Solid State Inc.
Series
BZY93
Packaging
Box
Product Status
Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
7.5 V
Tolerance
±6%
Power - Max
20 W
Impedance (Max) (Zzt)
0.3 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 µA @ 2 V
Operating Temperature
175°C (TJ)