Solid State Inc. BZY93C20 (1 Box)
4.9 682 ratings
BZY93C20 main image
Model Number
BZY93C20
Manufacturer
Solid State Inc.
Datasheet
BZY93C20 PDF
Description
DO4 20 WATT ZENER DIODES
In Stock : 91
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
Solid State Inc.
Series
BZY93
Packaging
Box
Product Status
Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
20 V
Tolerance
±6%
Power - Max
20 W
Impedance (Max) (Zzt)
1.5 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 µA @ 13 V
Operating Temperature
175°C (TJ)