Solid State Inc. BZY93C16 (1 Box)
4.9 649 ratings
BZY93C16 main image
Model Number
BZY93C16
Datasheet
BZY93C16 PDF
Description
DO4 20 WATT ZENER DIODES
In Stock : 316
Series
BZY93
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
16 V
Tolerance
±5.63%
Power - Max
20 W
Impedance (Max) (Zzt)
1.2 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 µA @ 11 V
Operating Temperature
175°C (TJ)