Solid State Inc. BZY91C36R (1 Box)
4.9 620 ratings
BZY91C36R main image
Model Number
BZY91C36R
Manufacturer
Solid State Inc.
Datasheet
BZY91C36R PDF
Description
DO5 100 WATT ZENER DIODES
In Stock : 59
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
Solid State Inc.
Series
BZY91
Packaging
Box
Product Status
Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
36 V
Tolerance
±5.56%
Power - Max
100 W
Impedance (Max) (Zzt)
1.3 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 10 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.5 V @ 10 A
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C