Solid State Inc. 40HFR140 In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.9 794 ratings
40HFR140 main image
Model Number
40HFR140
Manufacturer
Solid State Inc.
Datasheet
40HFR140 PDF
Description
DIODE GEN PURP 1.4KV 40A DO5
In Stock : 291
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
Solid State Inc.
Series
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Technology
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
1400 V
Current - Average Rectified (Io)
40A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.3 V @ 40 A
Speed
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 µA @ 1400 V
Capacitance @ Vr, F
Mounting Type
Stud Mount
Package / Case
DO-203AB, DO-5, Stud
Supplier Device Package
DO-5
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 150°C