SMC Diode Solutions STD5100C (1 Tape & Reel)
4.9 645 ratings
STD5100C main image
Model Number
STD5100C
Manufacturer
SMC Diode Solutions
Datasheet
STD5100C PDF
Description
DIODE SCHOTTKY 100V DPAK
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
SMC Diode Solutions
Series
Packaging
Tape & Reel
Product Status
Active
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Technology
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
750 mV @ 7.5 A
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr
180 µA @ 100 V
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C