Sharp Microelectronics PQ30RV31 Bulk sales (1 piece or more)
4.8 680 ratings
PQ30RV31 main image
Model Number
PQ30RV31
Manufacturer
Sharp Microelectronics
Datasheet
PQ30RV31 PDF
Description
IC REG LINEAR POS ADJ 3A TO220-4
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Sharp Microelectronics
Series
Packaging
Bulk
Product Status
Obsolete
Output Configuration
Positive
Output Type
Adjustable
Number of Regulators
1
Voltage - Input (Max)
35V
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.5V
Voltage - Output (Max)
30V
Voltage Dropout (Max)
1V @ 3A
Current - Output
3A
Current - Quiescent (Iq)
7 mA
PSRR
70dB (120Hz)
Control Features
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature
-20°C ~ 80°C