Sharp Microelectronics PQ20WZ1U Bulk sales (1 piece or more)
4.9 798 ratings
PQ20WZ1U main image
Model Number
PQ20WZ1U
Datasheet
PQ20WZ1U PDF
Description
IC REG LINEAR POS ADJ 1A SC63
Voltage - Input (Max)
24V
Voltage - Output (Min/Fixed)
3V
Voltage - Output (Max)
20V
Voltage Dropout (Max)
0.5V @ 500mA
Current - Output
1A
Current - Quiescent (Iq)
8 mA
PSRR
60dB (120Hz)
Operating Temperature
-20°C ~ 80°C