Sharp Microelectronics PQ20RX05J00H Bulk sales (1 piece or more)
4.7 890 ratings
PQ20RX05J00H main image
Model Number
PQ20RX05J00H
Manufacturer
Sharp Microelectronics
Datasheet
PQ20RX05J00H PDF
Description
IC REG LIN POS ADJ 500MA TO220-5
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Sharp Microelectronics
Series
Packaging
Bulk
Product Status
Obsolete
Output Configuration
Positive
Output Type
Adjustable
Number of Regulators
1
Voltage - Input (Max)
24V
Voltage - Output (Min/Fixed)
3V
Voltage - Output (Max)
20V
Voltage Dropout (Max)
0.5V @ 300mA
Current - Output
500mA
Current - Quiescent (Iq)
8 mA
PSRR
45dB (120Hz)
Control Features
Enable
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature
-20°C ~ 80°C