Sharp Microelectronics PQ15RW1BJ00H Bulk sales (1 piece or more)
4.9 729 ratings
PQ15RW1BJ00H main image
Model Number
PQ15RW1BJ00H
Datasheet
PQ15RW1BJ00H PDF
Description
IC REG LINEAR POS ADJ 1A TO220-4
Output Type
Adjustable
Voltage - Input (Max)
20V
Voltage - Output (Min/Fixed)
3V
Voltage - Output (Max)
15V
Voltage Dropout (Max)
Current - Output
1A
Operating Temperature
-20°C ~ 80°C