Sharp Microelectronics PQ12RA11J00H Bulk sales (1 piece or more)
4.9 820 ratings
PQ12RA11J00H main image
Model Number
PQ12RA11J00H
Datasheet
PQ12RA11J00H PDF
Description
IC REG LINEAR 12V 1A TO220-4
Output Type
Fixed
Voltage - Input (Max)
35V
Voltage - Output (Min/Fixed)
12V
Current - Output
1A
Current - Quiescent (Iq)
8 mA
PSRR
55dB (120Hz)
Control Features
Enable
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature
-20°C ~ 80°C