Sharp Microelectronics PQ120DNA1ZPH Bulk sales (1 piece or more)
4.6 832 ratings
PQ120DNA1ZPH main image
Model Number
PQ120DNA1ZPH
Manufacturer
Sharp Microelectronics
Datasheet
PQ120DNA1ZPH PDF
Description
IC REG LINEAR 12V 1A SC63
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Sharp Microelectronics
Series
Packaging
Bulk
Product Status
Obsolete
Output Configuration
Positive
Output Type
Fixed
Number of Regulators
1
Voltage - Input (Max)
24V
Voltage - Output (Min/Fixed)
12V
Voltage - Output (Max)
Voltage Dropout (Max)
0.5V @ 500mA
Current - Output
1A
Current - Quiescent (Iq)
8 mA
PSRR
60dB (120Hz)
Control Features
Enable
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C