Sharp Microelectronics PQ033Y053ZZH Bulk sales (1 piece or more)
4.9 730 ratings
PQ033Y053ZZH main image
Model Number
PQ033Y053ZZH
Datasheet
PQ033Y053ZZH PDF
Description
IC REG LINEAR 3.3V 5A SC63
Output Type
Fixed
Voltage - Input (Max)
7V
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Voltage - Output (Max)
Voltage Dropout (Max)
0.5V @ 5A
Current - Output
5A
Current - Quiescent (Iq)
10 mA
PSRR
70dB (120Hz)
Control Features
Enable
Operating Temperature
-20°C ~ 80°C