Sharp Microelectronics PQ033ES3MXPQ Bulk sales (1 piece or more)
4.9 687 ratings
PQ033ES3MXPQ main image
Model Number
PQ033ES3MXPQ
Datasheet
PQ033ES3MXPQ PDF
Description
IC REG LINEAR 3.3V 300MA TO92-3
Output Type
Fixed
Voltage - Input (Max)
9V
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Voltage - Output (Max)
Voltage Dropout (Max)
0.7V @ 300mA
Current - Output
300mA
Current - Quiescent (Iq)
650 µA
Operating Temperature
-30°C ~ 80°C