Sharp Microelectronics PQ025Y053ZZ Bulk sales (1 piece or more)
4.8 605 ratings
PQ025Y053ZZ main image
Model Number
PQ025Y053ZZ
Datasheet
PQ025Y053ZZ PDF
Description
IC REG LINEAR 2.5V 5A+AB31771
Voltage - Input (Max)
7V
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Voltage - Output (Max)
Voltage Dropout (Max)
0.5V @ 5A
Current - Output
5A
Current - Quiescent (Iq)
10 mA
PSRR
70dB (120Hz)
Operating Temperature
-20°C ~ 80°C