Sharp Microelectronics PQ025EZ01ZZH Bulk sales (1 piece or more)
4.9 840 ratings
PQ025EZ01ZZH main image
Model Number
PQ025EZ01ZZH
Datasheet
PQ025EZ01ZZH PDF
Description
IC REG LINEAR 2.5V 1A SC63
Voltage - Input (Max)
10V
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Current - Output
1A
Current - Quiescent (Iq)
2 mA
PSRR
60dB (120Hz)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C