Sharp Microelectronics PQ018EZ1HZPH Bulk sales (1 piece or more)
4.9 834 ratings
PQ018EZ1HZPH main image
Model Number
PQ018EZ1HZPH
Datasheet
PQ018EZ1HZPH PDF
Description
IC REG LINEAR 1.8V 1.5A SC63
Voltage - Input (Max)
10V
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V
Current - Output
1.5A
Current - Quiescent (Iq)
2 mA
PSRR
60dB (120Hz)
Control Features
Enable
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C