Sharp Microelectronics PQ015YZ01ZZH Bulk sales (1 piece or more)
4.7 643 ratings
PQ015YZ01ZZH main image
Model Number
PQ015YZ01ZZH
Datasheet
PQ015YZ01ZZH PDF
Description
IC REG LINEAR POS ADJ 1A SC63
Output Type
Adjustable
Voltage - Input (Max)
3.7V
Voltage - Output (Min/Fixed)
1V
Voltage - Output (Max)
1.5V
Voltage Dropout (Max)
Current - Output
1A
PSRR
65dB ~ 60dB (120Hz)
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C