Sharp Microelectronics PQ015EZ01ZZ Bulk sales (1 piece or more)
4.8 897 ratings
PQ015EZ01ZZ main image
Model Number
PQ015EZ01ZZ
Manufacturer
Sharp Microelectronics
Datasheet
PQ015EZ01ZZ PDF
Description
IC REG LINEAR 1.5V 1A SC63
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Sharp Microelectronics
Series
Packaging
Bulk
Product Status
Obsolete
Output Configuration
Positive
Output Type
Fixed
Number of Regulators
1
Voltage - Input (Max)
10V
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.5V
Voltage - Output (Max)
Voltage Dropout (Max)
Current - Output
1A
Current - Quiescent (Iq)
2 mA
PSRR
60dB (120Hz)
Control Features
Enable
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C