Sharp Microelectronics PC4N300NSZX Bulk sales (1 piece or more)
5.0 667 ratings
PC4N300NSZX main image
Model Number
PC4N300NSZX
Manufacturer
Sharp Microelectronics
Datasheet
PC4N300NSZX PDF
Description
OPTOISO 1.5KV DARL W/BASE 6DIP
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Sharp Microelectronics
Series
Packaging
Bulk
Product Status
Obsolete
Number of Channels
1
Voltage - Isolation
1500Vrms
Current Transfer Ratio (Min)
100% @ 10mA
Current Transfer Ratio (Max)
Turn On / Turn Off Time (Typ)
Rise / Fall Time (Typ)
Input Type
DC
Output Type
Darlington with Base
Voltage - Output (Max)
30V
Current - Output / Channel
100mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
Vce Saturation (Max)
1V
Operating Temperature
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
6-DIP (0.300", 7.62mm), 5 Leads