Sharp Microelectronics LQ084V1DG43 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 867 ratings
LQ084V1DG43 main image
Model Number
LQ084V1DG43
Manufacturer
Sharp Microelectronics
Datasheet
LQ084V1DG43 PDF
Description
TFT 8.4"LCD COLOR W/LED BCK LT
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Sharp Microelectronics
Series
Packaging
Bulk
Product Status
Obsolete
Display Type
TFT - Color
Display Mode
Transmissive
Touchscreen
Diagonal Screen Size
8.4" (213.36mm)
Viewing Area
170.88mm W x 128.16mm H
Backlight
LED - White
Dot Pixels
640 x 480 (VGA)
Interface
Parallel, 18-Bit (RGB)
Graphics Color
Red, Green, Blue (RGB)
Background Color
Dot Size
Dot Pitch
0.27mm W x 0.27mm H