Sharp Microelectronics LQ065Y5DZ01 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 801 ratings
LQ065Y5DZ01 main image
Model Number
LQ065Y5DZ01
Manufacturer
Sharp Microelectronics
Datasheet
LQ065Y5DZ01 PDF
Description
TFT 6.5"LCD COLOR W/LED BCK LT
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Sharp Microelectronics
Series
Packaging
Bulk
Product Status
Obsolete
Display Type
TFT - Color
Display Mode
Transmissive
Touchscreen
Diagonal Screen Size
6.5" (165.10mm)
Viewing Area
141.60mm W x 84.96mm H
Backlight
LED - White
Dot Pixels
800 x 480 (WVGA)
Interface
Parallel, 24-Bit (RGB)
Graphics Color
Red, Green, Blue (RGB)
Background Color
Dot Size
Dot Pitch
0.06mm W x 0.18mm H