Sharp Microelectronics LQ057Q3DC03A Bulk sales (1 piece or more)
4.8 795 ratings
LQ057Q3DC03A main image
Model Number
LQ057Q3DC03A
Manufacturer
Sharp Microelectronics
Datasheet
LQ057Q3DC03A PDF
Description
LCD TFT DISPLAY QVGA 5.7"
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Sharp Microelectronics
Series
Packaging
Bulk
Product Status
Obsolete
Display Type
TFT - Color
Display Mode
Transmissive
Touchscreen
Diagonal Screen Size
5.7" (144.78mm)
Viewing Area
115.20mm W x 86.40mm H
Backlight
LED - White
Dot Pixels
320 x 240 (QVGA)
Interface
Parallel, 18-Bit (RGB)
Graphics Color
Red, Green, Blue (RGB)
Background Color
Dot Size
Dot Pitch
0.36mm W x 0.36mm H