Sharp Microelectronics LQ043T1DG29 Bulk sales (1 piece or more)
4.5 711 ratings
LQ043T1DG29 main image
Model Number
LQ043T1DG29
Manufacturer
Sharp Microelectronics
Datasheet
LQ043T1DG29 PDF
Description
LCD TFT 4.3" 480X272 QVGA
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Sharp Microelectronics
Series
Packaging
Bulk
Product Status
Obsolete
Display Type
TFT - Color
Display Mode
Transmissive
Touchscreen
Diagonal Screen Size
4.3" (109.22mm)
Viewing Area
95.04mm W x 53.86mm H
Backlight
LED - White
Dot Pixels
480 x 272
Interface
Parallel/Serial
Graphics Color
Red, Green, Blue (RGB)
Background Color
Dot Size
0.20mm W x 0.20mm H