Sharp Microelectronics LQ035Q7DB03 Bulk sales (1 piece or more)
4.6 795 ratings
LQ035Q7DB03 main image
Model Number
LQ035Q7DB03
Manufacturer
Sharp Microelectronics
Datasheet
LQ035Q7DB03 PDF
Description
LCD TFT 3.5" 240X320 QVGA
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Sharp Microelectronics
Series
Packaging
Bulk
Product Status
Obsolete
Display Type
TFT - Color
Display Mode
Transmissive
Touchscreen
Diagonal Screen Size
3.52" (89.41mm)
Viewing Area
53.64mm W x 71.52mm H
Backlight
LED - White
Dot Pixels
240 x 320
Interface
Parallel, 18-Bit (RGB)
Graphics Color
Red, Green, Blue (RGB)
Background Color
Dot Size
Dot Pitch
0.22mm W x 0.22mm H