Sharp Microelectronics GP1UD27XK Bulk sales (1 piece or more)
4.5 864 ratings
GP1UD27XK main image
Model Number
GP1UD27XK
Manufacturer
Sharp Microelectronics
Datasheet
GP1UD27XK PDF
Description
SENSOR REMOTE REC 40.0KHZ 10M
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Sharp Microelectronics
Series
Packaging
Bulk
Product Status
Obsolete
Sensing Distance
10m
B.P.F. Center Frequency
40.0kHz
Voltage - Supply
2.7 V ~ 5.5 V
Current - Supply
200 µA
Orientation
Top View
Mounting Type
Through Hole
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C (TA)