Sharp Microelectronics GM5ZS03200Z Bulk sales (1 piece or more)
4.9 873 ratings
GM5ZS03200Z main image
Model Number
GM5ZS03200Z
Datasheet
GM5ZS03200Z PDF
Description
LED ORANGE CLEAR CHIP T/H
Color
Orange
Lens Color
Colorless
Lens Transparency
Clear
Millicandela Rating
700mcd
Lens Size
3.20mm Dia
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.2V
Current - Test
60mA
Viewing Angle
120°
Mounting Type
Through Hole
Wavelength - Dominant
605nm
Wavelength - Peak
609nm
Features
Package / Case
4-DIP (0.200", 5.08mm)
Supplier Device Package
Chip LED
Size / Dimension
6.00mm L x 5.00mm W
Height (Max)
2.65mm